Nabór do zastępu to wcale nie taka trudna sprawa, jakby mogło się wydawać. Jeśli jako zastępowy masz odpowiednio dopracowany plan pracy, Twój nabór powinien przejść gładko, a na zbiórce pojawi się sporo nowych twarzy!

Przejdźmy do rzeczy. Jak wygląda zorganizowanie naboru?

Zanim zaczniesz myśleć o naborze, zerknij do artykułu Plan pracy zastępu w 5 krokach!

Ustal czas i miejsce.

Kiedy jest najlepszy czas, by wyjść z propozycją uczestnictwa w zbiórkach? Oczywiście, większość instruktorów zgodzi się, że we wrześniu nabory są najowocniejsze, jednak warto czasem poeksperymentować z innymi terminami. Miejsce to również sprawa do przemyślenia. Szkoła w której działasz? Podwórko?

Pomyśl nad formą naboru.

Forma musi być intrygująca i bardzo zachęcająca. Ponadto, powinna odzwierciedlać to, czym zajmuje się zastęp w ciągu roku. Jeśli zastęp chce specjalizować się w survivalu, pierwszej pomocy, wspinaczce, lotnictwie, żeglarstwie- musi to być uwzględnione w formie.

Propozycje form naboru (od najmniej skutecznych do najbardziej)

  • Informacja w gazetce szkolnej lub na stronie internetowej szkoły.
  • Chodzenie po klasach z ulotkami.
  • Listy imienne do osób które chce się zachęcić.
  • Pokaz umiejętności (np. survivalowych, udzielania pierwszej pomocy, rozbijania namiotu).
  • Gra z zagadkami, które uczestnicy mogą rozwiązywać na przerwach.

Spisz wszystko na kartce.

Na przykład rozpoczynając Projekt Starszoharcerski.  Najważniejsze to wypisać termin, godziny, miejsce i opisać dokładnie formę. Nie zapominaj o zaangażowaniu wszystkich obecnych członków zastępu! Dzięki temu, będziesz mógł przejść do kolejnego kroku, czyli

Poproś drużynowego/radę drużyny o zgodę.

Twój drużynowy musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie naboru, oraz dostarczyć pismo z prośbą do dyrekcji szkoły (placówki w której nabór ma się odbyć).

Przeprowadź nabór.

Tutaj, sprawdzone zostaną Twoje umiejętności przywództwa i planowania. Teraz zrealizujesz wszystkie założenia, lub dostosujesz je do zmieniającej się sytuacji, jak np. mieszane zainteresowanie uczniów, hałaśliwa grupa i tak dalej. Najważniejsze to nie tracić głowy!

Zbiórka ponaborowa.

Dopiero teraz dowiesz się na ile skuteczny był Wasz nabór. Niezależnie od tego ile osób przyjdzie, wykonaliście kawał dobrej roboty i powinniście być z siebie dumni! Na zbiórce ponaborowej poznajcie się z nowymi członkami zastępu, pokażcie czym się zajmujecie i od razu przejdźcie do działania! Nikt nie lubi długich wstępów i wykładów. Zabawy, gry, manewry- wykorzystaj wszystko to, co może zachęcić uczniów. Zapoznaj się również z artykułami Jak napisać plan zbiórki zastępu? oraz Dobra zbiórka krok po kroku. 

 

Kilka punktów podsumowania

  • Postaraj się ograniczyć ilość osób które zapraszasz na zbiórkę. Pamiętaj, że zastęp to około 6 osób, nie ma więc sensu robić naboru w całej szkole.
  • Bądź przygotowany na wszelkie ewentualności. Zawsze miej plan B.
  • Poproś drużynowego by asystował Ci w naborze. Będzie mógł służyć radą i oczywiście przypilnuje by wszystko wyszło jak należy.
  • Nabór powinien być zorganizowany wraz z zastępem. Nie próbuj porywać się sam na tak duży projekt. Zastęp to przede wszystkim praca zespołowa!

 

 

Źródło zdjęcia: J. Chełstowska „Notatnik Iki”, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1987
Reklamy