Obowiązkiem drużynowego jest pisanie konspektów. Zastępowi, z racji swojego wieku, niekoniecznie muszą prowadzić tak rozbudowane dokumenty. Wystarczy, jeśli raz w tygodniu, 7 dni przed zbiórką przedstawią jej plan.

Na plan zbiórki składa się kilka elementów. Na dole artykułu znajduje się szablon w formacie doc.

Temat zbiórki

Temat powinien w jednym zdaniu zawierać to, co będzie się działo na spotkaniu. Jeśli zbiórka jest o węzłach, musi to zostać tu wpisane, jednak niekoniecznie tak po prostu, na sucho „węzły”. Może warto nadać każdej zbiórce charakter, tytułując je bardziej kreatywnie?

Data

Z Planu pracy zastępu wynika kiedy powinna odbyć się zbiórka o konkretnym temacie. Zobacz Plan pracy zastępu w 5 krokach!

Cel

Jako zastępowy musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć poprzez swoją zbiórkę. Dzięki rubryce „Cele”, będziesz mógł się zastanowić jakie cechy i umiejętności będą posiadać jego harcerze gdy owa zbiórka się skończy. Ważne: Nie wpisujmy w cele „Dobra zabawa”. To nie jest konkretny cel, dodatkowo na każdym spotkaniu harcerze mają się dobrze bawić 😉

Czas

Edukowanie naszych harcerzy w kwestii zarządzania czasem powinno być sprawą priorytetową, dlatego zawsze powinien być jasno określony czas zbiórki. Dzięki temu będziesz wiedział ile minut możesz poświęcić na poszczególne punkty planu. Ważne- zbiórka zastępu nie musi (nawet: nie powinna) trwać 2 godzin. 120 minut to bardzo dużo, zwłaszcza na osoby w wieku harcerskim. Jedna, ewentualnie półtorej godziny to bardziej odpowiedni czas zbiórki.

Prowadzący

Prowadzącym nie musi być zastępowy. Może to być inna osoba z zastępu, jednak należy pamiętać o tym żeby zawsze była odpowiedzialna jedna osoba do której zwróci się drużynowy gdy będzie miał uwagi do formy lub treści zbiórki.

Potrzebne materiały

Kartki, kredki, mazaki- z tymi materiałami o wiele łatwiej jest poprowadzić zbiórkę. Zadaniem drużynowego jest zapewnić zastępowi wszystkie potrzebne rzeczy.

Harmonogram zbiórki

Najważniejszą częścią jest harmonogram zbiórki. To tu wypisujesz w punktach co po kolei będzie się działo na spotkaniu.

Harmonogram w formie tabelki lub

L.p.

Co się dzieje?

Odpowiedzialny

Czas trwania

1.

Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki

Zastępowy mł. Oskar K.

5 min

2

Wprowadzenie do gry terenowej, wytłumaczenie zasad, rozdanie kart patrolowych

Dh Damian Z.

10 min

W formie listy

  1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki- mł. Oskar K. (5 min)

  2. Wprowadzenie do gry terenowej, wytłumaczenie zasad, rozdanie kart patrolowych- dh Damian Z. (10 min)

Uwagi

Każda zbiórka musi zostać podsumowana przez prowadzącego. Dzięki temu będzie mógł wyciągnąć wnioski na następne spotkania, zanotować czego nie udało się zrealizować i dostosować kolejne zbiórki do zapisanych uwag. Osobiście gorąco zachęcam zastępowych do jak najbardziej rzetelnego wpisywania swoich spostrzeżeń takich jak- kto najbardziej wykazał się podczas zajęć, czy wszyscy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Dobrze prowadzone uwagi będą doskonałą bazą wiedzy na temat członków zastępu i dodatkowo pod koniec roku harcerskiego łatwiej będzie nagrodzić tych, którzy na to zasługują.

Pobierz Plan zbiórki zastępu

Reklamy